Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wspomnienie o Pani Dyrektor Krystynie Zalcman

zalcman

Dnia 18 grudnia 2018 roku mija 25 rocznica śmierci naszej Drogiej Koleżanki, wieloletniej Dyrektorki Szkół Pielęgniarskich w Łowiczu, Pani Krystyny Zalcman.
Nie ma jej wśród nas, ale wciąż żyje dobro, które czyniła i wspomnienie jej uśmiechu, które pozostanie na zawsze. Wartości którym poświęcała Ona swoje życie, nigdy bowiem nie umierają. Są ważne zawsze i wszędzie, szczególnie zaś dziś, w nastawionym konsumcyjnie świecie, w któym tak niewielu jest szlachetnych, pozbawionych egoizmu, prawdziwych ludzi. A taka właśnie była Pani Dyrektor – życzliwa, serdeczna, gotowa do poświęceń, kochająca nade wszystko człowieka, którego życie uczyniła sensem swojego życia.
Jej świat to inni ludzie – chorzy, cierpiący, potrzebujacy pomocy, to wreszcie całe pokolenia pielęgniarek i położnych, których była nauczycielem i wychowawcą. Pracy dla innych poświęciła samą siebie.
Urodziła się 19 października 1920 roku w Płyćwi w woj. skierniewickim. Pierwsze nauki pobierała w Woli Drzewieckiej, potem uczęszczała do Technicznej Szkoły Kolejowej w Skierniewicach. Właśnie tam ujawniły się zainteresowania przyszłym zawodem – pielęgniarstwem. Ich efektem była przynależność do PCK i Sanitarnej Drużyny Harcerskiej. Naukę w szkole przerwał jednak wybuch drugiej wojny światowej. Pani Zalcman miała wówczas jedynie 19 lat...
Wojna i okupacja były dla Niej, tak zresztą jak dla całego Jej pokolenia, sprawdzianem człowieczeństwa. Była młodziutką dziewczyną, a przecież musiała już żyć dorosłym życiem, podejmować trudne decyzje. Jedną z nich było zaangażowanie w działalność konspiracyjną – Pani Dyrektor pseud. ,,Szarotka" pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki w organizacji Polska Niepodległa. Już wówczas potrafiła nie myśleć o sobie, by służyć innym.
Po wojnie kształcenie kontynuowała w Szkole Pielęgniarskiej w Łodzi, którą ukończyła jako dyplomowana pielęgniarka 30 czerwca 1949 roku. Rok ten jest początkiem służby człowiekowi, bo tak pojmowała swój zawód Pani Dyrektor.
Pierwszą pracę podjęła w Szpitalu Miejskim w Tomaszowie Mazowieckim. Oprócz zwykłej pracy pielęgniarki zaangażowała się w pomoc przy urządzaniu Stacji Pogotowia Ratunkowego, sprawując tu pierwsze dyżury. Zorganizowała dwa kursy dla młodszych pielęgniarek, pracowała społecznie w PCK, Lidze Kobiet i Towarzystwie do Walki z Gruźlicą. Brała też udział w akcjach odgruzowywania Warszawy i tzw. ,,białych niedzielach" (bezpłatne badania i pomoc lecznicza na wsi).
W 1952 roku Pani Zalcman podjęła pracę w Wydziale Zdrowia przy PMRN w Tomaszowie Mazowieckim, skąd oddelegowano Ją do Zorganizowania Zakładu Leczniczo – Zapobiegawczego przy Tomaszowieckich Zakładach Włókien Sztucznych w Wilanowie. Po jego uruchomieniu wyjechała do Skierniewic, gdzie rozpoczęła pracę w Szpitalu Powiatowym.
W 1954 roku przeniesiono Ją służbowo do pracy w Państwowej Trzyletniej Szkole Pielęgniarstwa w Łowiczu, w której sprawowała fukncję kierownika szkolenia teoretycznego. Od tego roku życie Pani Dyrektor już do śmierci, będzie związane z Łowiczem. Tylko na krótko opuściła to miasto. Po likwidacji szkoły w 1959 roku podjęła pracę w Szkole Pielęgniarskiej w Łodzi, a następnie w nowo powstającej szkole w Piotrkowie Trybunalskim, której była dyrektorem. Jednak już od 01 września 1960 roku Pani Dyrektor wróciła do Łowicza, mianowana na stanowisko zastępcy dyrektora nowo organizującego się 4 – letniego Liceum Pielęgniarstwa. Funkcję tę pełniła do roku 1978, do czasu przejścia na emeryturę.
Wychowała wiele pokoleń pielęgniarek i położnych. Uczyła nie tylko zawodu, uczyła także sumienności, życzliwości i miłości do drugiego cżłowieka. Swą postawą, swym stosunkiem do pracy dawała wzór prawdziwego człowieczeństwa, etycznego pojmowania zawodu, którego istotą jest dobro chorego. Pracowała nie tylko w szkole. Przez wiele lat prowadziła Wojewódzki Zespół Metodyczny, kształcąc i wychowując nauczycieli dla wszystkich szkół pielęgniarskich w woj. łódzkim. Publikowała artykuły m.in. w ,,Służbie Zdrowia", ,,Pielęgniarce i Położnej", ,,Kurierze Polskim" i w ,,Sekcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego".
Jej działalność na rzecz innych nie ustała nawet wtedy, gdy Pani Dyrektor przeszła na zasłużoną emeryturę. Nie przerwała pracy w szkole, nadal uczyła, nawet wtedy, kiedy zaczęły się Jej kłopoty zdrowotne. Trudno było rozstać się ze szkołą, której poświęciła ogromną część swojego życia. Ostatnie miesiące, pełne cierpień, spędziła w szpitalach. Jednak i wówczas nie myślała tylko o sobie, myślała o nauczycielach, o szkole, o uczennicach. Była z nami do końca. I teraz też jest z nami, w naszych sercach i myślach, gdyż jej życie, pełne i owocne, potwierdzają słowa głęboko w stosunku do Niej prawdziwe – Non omnis moriar.

W dniu 17 grudnia 2018 roku o godzinie 16.00 odbędzie się msza święta w intencji śp. Krystyny Zalcman w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu.

Grażyna Tomczyk


2019  Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu