Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O czym należy pamiętać przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej?

O czym należy pamiętać przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej?

1. Oceniając bezpieczeństwo miejsca zdarzenia zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie:
Własnym - zabezpieczenie się w środki ochrony osobistej: Nie wolno nam zakładać, że osoba której chcemy udzielić pomocy, czy ją znamy czy też nie, jest zdrowa i że nie jest nosicielem groźnej dla nas choroby, o czym sama może nie wiedzieć – jednorazowe rękawiczki dostępne są w większości sklepów, apteczkach samochodowych, lub mini zestawach CPR. Warto się w nie zabezpieczyć gdyż większość chorób ujawnia się po wielu miesiącach, a nawet latach od zakażenia takie choroby to np. HIV, WZW typu B, typu C, Gruźlica, Tężec- leczenie jest długie często nie przyjemne lub są nie uleczalne.
Miejsca zdarzenia- jeżeli na miejscu zdarzenia obecne są zwierzęta, zawsze musimy założyć, że może być to zwierzę agresywne wezwać odpowiednie służby i po ich interwencji rozpocząć akcje ratunkową (Straż Miejska, Policja), jeżeli widzimy uszkodzoną linie elektryczną leżącą na ziemi obok poszkodowanego wzywamy pogotowie energetyczne lub straż pożarną, jeżeli widzimy osobę tonąca zawiadamiamy ratowników WOPR itd.
Świadków - jeżeli rzecz dzieje się np. przy ruchliwej ulicy, drodze staramy się odsunąć świadków na bezpieczną odległość aby zmniejszyć ryzyko potrącenia przez pojazd kogoś ze zgromadzonego tłumu, ustawiamy trójkąty ostrzegawcze, możemy poprosić kogoś z tłumu aby nam w tym pomógł NAPEWNO NIE ODMÓWI
2. Nie zgrywamy bohaterów.
Jeżeli wiemy ,że nie jesteśmy w stanie samodzielnie udzielić pomocy osobie bez udziału wykwalifikowanych służb nie podejmujemy akcji, gdyż DOBRY RATOWNIK TO ŻYWY RATOWNIK.
Nie wskakujemy do wody ratować tonącego jeżeli sami nie potrafimy pływać dobrze, nie biegniemy do płonącego budynku pod zawalające się stropy jeżeli to może zagrozić naszemu życiu, nie wyciągamy z budynku osoby jeżeli ten budynek grozi zawaleniem w każdej chwili.
Akcje ratunkową należy podejmować z rozwagą i z rozmysłem ocenić własne możliwości do panującej sytuacji.
3. Nie podajemy osobie poszkodowanej żadnych leków!!!
4. Jeżeli osoba poszkodowana poczuje się lepiej i chce iść do domu namawiamy ją do pozostania na miejscu zdarzenia do chwili przyjazdu pogotowia ratunkowego, stan takiej osoby może się zmienić w ciągu kilku chwil, gdy pozwolimy jej odejść nie będziemy jej już w stanie uratować jeżeli stan nagle się pogorszy.
5. Zawiadamiając pogotowie ratunkowe zawsze podajemy w miarę dokładnie gdzie zdarzył się wypadek, ile osób jest poszkodowanych, swój numer telefonu i jakie działania zostały podjęte.
NIGDY NIE ROZŁĄCZAMY SIĘ PRZED DYSPOZYTOREM być może będzie on chciał udzielić nam dodatkowych instrukcji lub uzyskać więcej informacji.
6. Nie opuszczamy miejsca zdarzenia do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
7. Nie opuszczamy poszkodowanegogdy w wyniku naszych działań powrócił u niego samodzielny oddech oczekujemy na przyjazd pogotowia ratunkowego.
8. RKO możemy przerwać jeżeli- u poszkodowanego powrócił samodzielny oddech, przyjechały wykwalifikowane służby medyczne lub wyczerpaliśmy własne siły.
9. Jeżeli nie chcemy wykonywać dwóch oddechów ratunkowych wykonujemy nie przerwanie do przyjazdu karetki uciśnięcia klatki piersiowej z częstotliwością 100/min.
10. Osobę nie przytomną z własnym oddechem układamy w pozycji bocznej ustalonej tzw. Bezpiecznej i okrywamy ją np. kurtka, bluzą gdyż osoba lezące traci ciepło 2x szybciej co może spowodować pogorszenie jej stanu.

UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY JEST NIE TYLKO MORALNYM OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO Z NAS, JEST TO RÓWNIEŻ OBWIAZEK PRAWNY.
UDZIELAJĄC POMOCY NIE DZIELIMY LUDZI NA BIEDNYCH CZY BOGATYCH, UDZIELENIE POMOCY NALEŻY SIĘ KAŻDEMU BEZ WZGLĘDU NA PŁEC, WIEK, STATUT MAJATKOWY, WYZNANIE RELIGIJNE CZY ORIENTACJE SEKSUALNĄ.
KAŻDY MA PRAWO DO TEGO ABY TA POMOC ZOSTAŁA MU UDZIELONA I KAŻDY MA OBOWIĄZEK TAKIEJ POMOCY UDZIELĆ.


2019  Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu