Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Chroń swój kręgosłup

Chroń swój kręgosłup

Opracowała: Sandra Znyk (ratownik medyczny - II rok)
Data opublikowania: 14 kwiecień 2012 r.
Autor - mgr Iwona Rubin
"Chroń swój kręgosłup!"

Codzienna aktywność , praca , zabawa , wypoczynek stwarzają dziesiątki sytuacji wymagających różnych czynności kręgosłupa . Większość z nich , wykonywana prawidłowo, jest przez ten narząd doskonale tolerowana . Często zdarza się , że te same czynności wykonywane nieprawidłowo stanowią dla kręgosłupa istotne przeciążenie. Najczęstszym tego objawem jest pojawiający się ból , który daje nam sygnał , że coś robimy nie tak . Należy sobie uświadomić ,iż pierwotną podstawą bólu kręgosłupa jest jakaś forma przeciążenia , natomiast rozmaite postacie kliniczne zespołów bólowych to tylko postacie czy etapy tej samej choroby , lecz o różnym stopniu zaawansowania . Te różne etapy , postacie i okresy choroby można nazwać chorobami przeciążeniowymi. Powtarzające się i nakładające na siebie obciążenia fizyczne i psychiczne nie zawsze działają niekorzystnie na narząd ruchu w tym i kręgosłup powodując jego uszkodzenia. Możliwość adaptacji kręgosłupa, jego próg bezpieczeństwa , zostaje przekroczony zazwyczaj dopiero wtedy , kiedy dodatkowo nałożą się na to czynniki związane z obniżeniem wydolności oraz stanu zdrowia naszego organizmu . Do czynników tych należą : wydłużenie czasu życia , naturalny proces starzenia się tkanek , brak ruchu , nierównomierne obciążanie układu mięśniowego , nieprawidłowe odżywianie , nadwaga ,stres , nadmierna ruchomość stawów , stosowanie używek, wady wrodzone kręgów, wady postawy , nierówność kończyn dolnych , zaburzenia hormonalne i choroby ogólnoustrojowe.
W profilaktyce choroby przeciążeniowej generalnie obowiązuje zasada przystosowania czynności życia codziennego , narządzi , sposobów i intensywności pracy , rodzaju ubiorów , sposobu rekreacji do wymogów kręgosłupa , a nie odwrotnie.
Wprowadzając do swojego życia program zapobiegania występowania przeciążeń w trakcie codziennej aktywności ruchowej , pracy , a także w czasie wypoczynku należy:
* Nauczyć się i utrwalać prawidłowe wzorce ruchowe
* Nauczyć się i praktycznie stosować prawidłowe wzorce w czynnościach dnia jak i zawodowych
* Usunąć z otoczenia przedmioty wymuszające ruchy lub pozycje przeciążeniowe
* Nauczyć się prawidłowych form i sposobów wypoczynku , rekreacji i aktywności fizycznej
* W przypadku zaistnienia objawów choroby przeciążeniowej dostosować rodzaj i charakter pracy , czynności codziennych oraz sprzętów do rodzaju występujących zaburzeń
* Odizolowanie się od sytuacji powodujących przewlekły stres
* Nauczenie sposobów rozładowywania stresu i usuwaniu jego skutków w narządzie ruchu.
Należy pamiętać ,że wszystkie dolegliwości , których przyczyna leży w zaburzeniach czynnościowych narządu ruchu , w tym przede wszystkim kręgosłupa , są dolegliwościami odwracalnymi . Oznacza to że można je wyleczyć!!!. Równowagę statyczną ogólną może poprawić lub nawet na powrót osiągnąć wyłącznie sam chory przez osobiste zaangażowanie się w proces leczniczy. To pacjent musi przestrzegać zaleceń terapeuty i lekarza w szczególności musi zwrócić uwagę na : noszenie odpowiedniego obuwia , prawidłowy chód , prawidłową pozycje w czasie siedzenia na dobrze dobranym krześle , prawidłowe wykonywanie czynności higienicznych , porządkowych , pochylania , dźwigania przedmiotów , prac w gospodarstwie domowym , przystosowanie swojego stanowiska pracy. Codziennie należy stosować urozmaicone i zróżnicowane ćwiczenia gimnastyczne i uprawiać systematycznie ogólnie rozwijające zajęcia sportowe.

Przypisy :
1. Andrzej Rakowski : Kręgosłup w stresie - Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Gdańsk 2008
2. Jerzy Stodolny : Choroba przeciążeniowa kręgosłupa –Wydawnictwo ZL”NATURA”KIELCE
3. Jerzy Stodolny : Jak chronić swój kręgosłup –Wydawnictwo ZL „NATURA” KIELCE


2019  Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu