Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Technik usług kosmetycznych (S / Z) - 2 lata


Kształcenie techników usług kosmetycznych odbywa się w formie stacjonarnej w dwuletniej szkole policealnej na podbudowie szkoły średniej.


Wymagania psychologiczne:
umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, życzliwość okazywana wszystkim klientkom, umiejętność postępowania z ludźmi oraz zdolność przekonywania ich do zmian ich nawyków, dokładność i skrupulatność.
Kosmetyczka powinna być osobą pogodną, o łagodnym usposobieniu, aby kojąco wpływać na klientów, a nie zrażać ich swym wyglądem, głośnym, nieodpowiednim zachowaniem, czy okazywanym niezadowoleniem. Kosmetyczkę powinna cechować cierpliwość i umiejętność skupienia się podczas wykonywania często powtarzających się czynności. Samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji.
Istotną jest w tym zawodzie wysoka sprawność manualna. Zręczne ręce i palce stanowią podstawę dobrego wykonywania zadań i czynności. Pomocną jest również dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, czyli współdziałanie narządu wzroku i ruchu, pozwalające na precyzyjne posługiwanie się różnymi przyrządami.
Do obowiązków kosmetyczki należy ponadto stałe dokształcanie się i zdobywanie nowej wiedzy z zakresu kosmetyki, toteż powinna ona uczestniczyć w sympozjach kosmetologicznych oraz kongresach estetyki, na których uzyskać może nowe wiadomości z zakresu psychologii i marketingu. Nie wystarczą bowiem w tym zawodzie wysokie kwalifikacje, trzeba też posiadać umiejętność ich sprzedania i utrzymania stałych klientów.


Wymagania fizyczne i zdrowotne
Wśród cech fizycznych gwarantujących powodzenie w pracy wymienić należy dużą sprawność narządu wzroku, układu kostno-stawowego oraz zmysłu dotyku. Ostrość wzroku ma kolosalne znaczenie przy rozpoznawaniu rodzaju cery i chorób skóry. Czucie dotykowe jest niezwykle przydatne przy wykonywaniu masażu z zastosowaniem zmiennego natężenia ucisku. Sprawność układu kostno-stawowego jest ważna ze względu na konieczność wykonywania szeregu zabiegów w pozycji stojącej lub też wymuszonej niewygodnej pozycji.


Pracy kosmetyczki nie powinny podejmować osoby skłonne do alergii oraz posiadające kłopoty z kręgosłupem.
Nowoczesna, szeroko pojęta kosmetyka ma związek z wieloma działami medycyny: higieną, epidemiologią, dermatologią, alergologią, chirurgią estetyczną, fizykoterapią, endokrynologią, onkologią, dietetyką, psychologią, ziołolecznictwem.


Może pracować: w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, firmach kosmetycznych. Może również pełnić funkcję kierownika salonu kosmetycznego lub prowadzić własny gabinet kosmetyczny.


2019  Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu