Dnia 20 stycznia 2025 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu miał miejsce panel dyskusyjny pt. „Najlepsze praktyki w zarządzaniu zdrowiem pszczół” w ramach unijnego projektu Beelieve. Panel miał charakter spotkania regionalnego wszystkich polskich partnerów projektu Beelieve wraz z pszczelarzami i miłośnikami pszczelarstwa. Gościliśmy przedstawicieli Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, firmy Eko Elektra, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pszczelarzy z regionu Mazowsza i Łódzkiego.
Gospodarzami spotkania byli Agata Wolska Dyrektor ZSIPOWŁ w Łowiczu i Adam Kalinowski koordynator realizacji projektu w Zespole Szkół.
O założeniach przedsięwzięcia opowiedział dr Marcin Podgórski, krajowy koordynator projektu Beelieve w Polsce. O początkach kształcenia w zawodzie pszczelarza opowiedział poprzedni dyrektor ZSiPOWŁ w Łowiczu Tadeusz Żaczek.
Podczas panelu dyskusyjnego prelegenci zaprezentowali tematykę ochrony zdrowia pszczół. Dr Łucja Skonieczna – wykładowca Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu, wraz z dr Anną Gajdą z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprezentowały „Walkę z nosemozą w Polsce”, natomiast dr Damian Kusy z Polskiej Akademii Nauk „VarroMed w zwalczaniu warrozy: Skuteczność i bezpieczeństwo w różnych porach roku i regionach świata”.
Po części wykładowej miała miejsce dyskusja na temat najlepszych i innowacyjnych praktyk w zarządzaniu zdrowiem pszczół.
Obok prelegentów w dyskusji wzięli udział Marek Boroski – Prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, Andrzej Kołuda – Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, Stanisław Olęcki – nauczyciel pszczelarstwa ZSiPOWŁ w Łowiczu.
Spotkania z pszczelarzami są istotnym elementem komunikacji w ramach Projektu Beelieve, który skoncentrowany jest na transformacji edukacji pszczelarskiej i promowaniu zrównoważonego pszczelarstwa w całej Europie.
Projekt zrzesza 20 partnerów z Polski, Bułgarii, Włoch, Słowenii i Grecji, w tym uniwersytety, centra kształcenia zawodowego, stowarzyszenia branżowe i instytucje badawcze, dążąc do zbudowania stabilnej przyszłości dla europejskiego pszczelarstwa.
































