Pszczelarz, Technik Pszczelarz
Pszczelarz to osoba zajmująca się profesjonalnym pozyskiwaniem miodu na terenie podległej pasieki. Sprawuje nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem pasieki i czerpaniu korzyści z jej owoców.
Praca pszczelarza polega na prowadzeniu pasieki, czyli miejsca, w którym stoją ule. Można kupować gotowe ule, albo wykonywać według własnego projektu. Indywidualnie tworzone domki dla pszczół mogą mieć różne ciekawe kształty. Pasieka musi być położona w miejscu, w którym jest dużo roślin, z których pszczoły zbierają pyłek i nektar, służący im do produkowania miodu. Pszczoły zapylają między innymi rośliny uprawiane przez rolników, dlatego warto stawiać ule obok gospodarstw rolnych, a czasem nawet wozić całą pasiekę w miejsca, gdzie akurat kwitnie dużo roślin. Pszczelarze jeżdżą z pszczołami szukając obszarów, gdzie kwitnie rzepak, akacje albo wrzos, po to, żeby zyskiwać miody o niepowtarzalnym smaku i aromacie.
Zdrowe pszczele rodziny produkują miód, pyłek, wosk, mleczko pszczele i inne produkty, które są smaczne i dobre dla naszego zdrowia.
Pszczelarz zna gatunki pszczół i choroby, które im zagrażają, wie, co te owady lubią i jak dbać o ich zdrowie, żeby móc się nimi dobrze opiekować. Zimą albo w czasie, kiedy w okolicy jest za mało pożywienia, pszczoły należy dokarmiać, dlatego niezbędna jest wiedza o tym, czym i w jakiej sytuacji można zastąpić pyłek i nektar, którym się żywią.
Ilość i jakość zbieranego miodu oraz zdrowie pszczół zależą też od dobrego stanu uli, dlatego pszczelarz musi znać się na budowie ula i umieć naprawiać usterki, które się w nim pojawiają, umieć wydobywać z uli miód i produkty pszczele oraz przetwarzać je, używając do tego np. wirówki do miodu. Wyciąganie ramek z ula może zdenerwować pszczoły, dlatego pszczelarz musi wiedzieć jak sobie z nimi radzić.
Pszczelarz zna się na gatunkach roślin lubianych przez pszczoły i dających im dużo pożywienia, żeby móc wybrać najlepsze miejsce na pasiekę, albo w razie potrzeby dosadzać odpowiednie drzewa i kwiaty.
Cechy, jakie powinna posiadać osoba, która chciałaby zostać pszczelarzem to: sumienność, cierpliwość, opanowanie, dokładność, spostrzegawczość, wyobraźnia przestrzenna.
Pszczelarz może znaleźć zatrudnienie w jednej z licznych pasiek znajdujących się w naszym kraju, albo otworzyć własną.
Kształcenie odbywa się na kwalifikacyjnych kursach zawodowych:
ROL.03 – prowadzenie produkcji pszczelarskiej,
ROL.09 – organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej.
Nauczysz się:
– zakładania i prowadzenia pasieki,
– kierowania rozwojem rodzin pasiecznych w sezonie,
– rozróżniania ras pszczół,
– prowadzenia produkcji miodu,
– pozyskiwać miód, pyłki, wosk, mleczka, propolis, pierzgi, jad pszczeli,
– doboru roślin do warunków klimatyczno- glebowych i ekonomicznych danego regionu,
– oceniać jakość produktów pszczelich,
– przetwarzać produkty pszczele,
– organizowania i prowadzenia gospodarstwa pasiecznego,
– organizowania i prowadzenia upraw roślin,
– przetwarzania i konfekcjonowania produktów roślinnych,
– prowadzenia sprzedaży produktów pszczelarskich,
– organizowania bezpiecznej pracy w pasiece,
– udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Uczestnik kursu, który zda egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie uzyska jednocześnie KWALIFIKACJE ROLNICZE.
Chcesz nauczyć się pozyskiwać miód?
Interesują Cię zdrowe, naturalne produkty spożywcze?
Warunki przyjęcia i wymagane dokumenty:
Dyplomy zawodowe zdobyte w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu uznawane są przez wszystkie kraje Unii Europejskiej!!!
Zadaj pytanie
Zarezerwuj miejsce
Kontakt
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu
Przydatne linki
Copyright © Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu