Pszczelarz, Technik Pszczelarz

Pszczelarz to osoba zajmująca się profesjonalnym pozyskiwaniem miodu na terenie podległej pasieki. Sprawuje nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem pasieki i czerpaniu korzyści z jej owoców.

Praca pszczelarza polega na prowadzeniu pasieki, czyli miejsca, w którym stoją ule. Można kupować gotowe ule, albo wykonywać według własnego projektu. Indywidualnie tworzone domki dla pszczół mogą mieć różne ciekawe kształty. Pasieka musi być położona w miejscu, w którym jest dużo roślin, z których pszczoły zbierają pyłek i nektar, służący im do produkowania miodu. Pszczoły zapylają między innymi rośliny uprawiane przez rolników, dlatego warto stawiać ule obok gospodarstw rolnych, a czasem nawet wozić całą pasiekę w miejsca, gdzie akurat kwitnie dużo roślin. Pszczelarze jeżdżą z pszczołami szukając obszarów, gdzie kwitnie rzepak, akacje albo wrzos, po to, żeby zyskiwać miody o niepowtarzalnym smaku i aromacie.

Zdrowe pszczele rodziny produkują miód, pyłek, wosk, mleczko pszczele i inne produkty, które są smaczne i dobre dla naszego zdrowia. 

Pszczelarz zna gatunki pszczół i choroby, które im zagrażają, wie, co te owady lubią i jak dbać o ich zdrowie, żeby móc się nimi dobrze opiekować. Zimą albo w czasie, kiedy w okolicy jest za mało pożywienia, pszczoły należy dokarmiać, dlatego niezbędna jest wiedza o tym, czym i w jakiej sytuacji można zastąpić pyłek i nektar, którym się żywią. 

Ilość i jakość zbieranego miodu oraz zdrowie pszczół zależą też od dobrego stanu uli, dlatego pszczelarz musi znać się na budowie ula i umieć naprawiać usterki, które się w nim pojawiają, umieć wydobywać z uli miód i produkty pszczele oraz przetwarzać je, używając do tego np. wirówki do miodu. Wyciąganie ramek z ula może zdenerwować pszczoły, dlatego pszczelarz musi wiedzieć jak sobie z nimi radzić. 

Pszczelarz zna się na gatunkach roślin lubianych przez pszczoły i dających im dużo pożywienia, żeby móc wybrać najlepsze miejsce na pasiekę, albo w razie potrzeby dosadzać odpowiednie drzewa i kwiaty. 

Cechy, jakie powinna posiadać osoba, która chciałaby zostać pszczelarzem to: sumienność, cierpliwość, opanowanie, dokładność, spostrzegawczość, wyobraźnia przestrzenna. 

Pszczelarz może znaleźć zatrudnienie w jednej z licznych pasiek znajdujących się w naszym kraju, albo otworzyć własną.

Kształcenie odbywa się na kwalifikacyjnych kursach zawodowych:

ROL.03 – prowadzenie produkcji pszczelarskiej,

ROL.09 – organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej.

Nauczysz się:

– zakładania i prowadzenia pasieki,

– kierowania rozwojem rodzin pasiecznych w sezonie,

– rozróżniania ras pszczół,

– prowadzenia produkcji miodu,

– pozyskiwać miód, pyłki, wosk, mleczka, propolis, pierzgi, jad pszczeli,

– doboru roślin do warunków klimatyczno- glebowych i ekonomicznych danego regionu,

– oceniać jakość produktów pszczelich,

– przetwarzać produkty pszczele,

– organizowania i prowadzenia gospodarstwa pasiecznego,

– organizowania i prowadzenia upraw roślin,

– przetwarzania i konfekcjonowania produktów roślinnych,

– prowadzenia sprzedaży produktów pszczelarskich,

– organizowania bezpiecznej pracy w pasiece,

– udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnik kursu, który zda egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie uzyska jednocześnie KWALIFIKACJE ROLNICZE.

Chcesz nauczyć się pozyskiwać miód?
Interesują Cię zdrowe, naturalne produkty spożywcze?

Warunki przyjęcia i wymagane dokumenty:

  • podanie o przyjęcie do szkoły,
  • rozmowa kwalifikacyjna,
  • ukończone 18 lat,
  • w przypadku osoby niepełnoletniej ukończone 15 lat oraz zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły średniej,
  • zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania i odbywania praktycznej nauki zawodu,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeżeli dotyczy).

Dyplomy zawodowe zdobyte w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu uznawane są przez wszystkie kraje Unii Europejskiej!!!

Zadaj pytanie

Zarezerwuj miejsce

Aby zarezerwować miejsce na danym kierunku uzupełnij dane osobowe, załącz wypełniony formularz oraz zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych.