Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Turystyce

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu w dniu 5 kwietnia 2024 r. gościł uczestników finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Po raz jedenasty Uniwersytet Łódzki – Wydział Nauk Geograficznych jest organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Tegoroczna olimpiada odbywa się pod hasłem „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”. Wybór na Łowicz był więc naturalny, tu kultywowana jest najbardziej charakterystyczna kultura ludowa, tu na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się Procesja Bożego Ciała.

Do finału zakwalifikowało się 30 uczniów ze szkół średnich z całej Polski m.in. z Nowego Targu, Myślenic, Gliwic, Gdyni, Bydgoszczy, Zielonej Góry, Lublina, Legnicy, Grudziądza. Uczniowie w ramach finału uczestniczą w prezentacjach przed komisją egzaminacyjną, biorą udział w grze miejskiej, zwiedzają Łowicz i region (Muzeum w Sromowie i Skansen w Maurzycach). Ponadto w ramach finału uczestnicy muszą zaplanować wycieczkę z noclegami, atrakcjami w wybranym regionie, planując czas poszczególnych wydarzeń, przerwy, trasy, czytając przy tym mapę i informacje część w języku polskim i angielskim.

Partnerem wydarzenia jest Zespół Szkół Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu. Na terenie placówki odbył się pokaz wikliniarstwa w wykonaniu nauczyciela p. Krzysztofa Zwolińskiego oraz etap finałowy olimpiady. Uczestników finału powitał Dyrektor Szkoły  Tadeusz Żaczek, który przedstawił również historię powstawania kierunku koszykarz-plecionkarz.

Dnia 6 kwietnia br. odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników olimpiady. Zwycięzcą został Jakub Małańczuk z Zielonej Góry. Podczas uroczystości podziękowano partnerom wydarzenia, w tym obecnemu na uroczystości Dyrektorowi ZSiPOWŁ Tadeuszowi Żaczkowi.