Zajęcia w plenerze – wyplatanie płotków z wikliny

Pogoda i klimat ogrodu przez budynkiem szkoły sprawiają, że wyplatanie płotków wiklinowych nie może odbywać się w innym miejscu niż właśnie na świeżym powietrzu. Pod okiem nauczyciela Pana Krzysztofa Zwolińskiego uczestnicy kursu koszykarz-plecionkarz poznawali tajniki wyplatania drobnej ozdobnej architektury ogrodowej.

Od czego zacząć? Jak zakończyć płotek? Jak zachować estetykę splotu? – to wiele zagadnień, które należy poznać, jeżeli chce się osiągnąć taki efekt, jak na zdjęciach z weekendowych zajęć.

Po prezentacji wykonania małego płotka przez nauczyciela, uczestnicy wspólnie wykonali bardzo estetyczne dzieła.

Wyplatanie płotków z wikliny to tradycyjna umiejętność, która wymaga precyzji i cierpliwości. Koszykarze-plecionkarze są mistrzami tej sztuki, tworząc piękne i trwałe płotki z naturalnego materiału. Wyplatanie płotka zaczyna się od odpowiedniego przygotowania wikliny. Koszykarze-plecionkarze wybierają odpowiednie gałązki, które są elastyczne i mają właściwą grubość. Następnie gałązki są moczone w wodzie, aby stały się bardziej giętkie i łatwiejsze do wyplatania. Proces wyplatania płotka zaczyna się od utworzenia szkieletu, czyli wbicia w ziemię prętów wiklinowych, które nadadzą kształt i długość płotka. Kolejne gałązki są dodawane i wyplatane wzdłuż szkieletu, tworząc wzór i strukturę płotka. Podczas wyplatania płotka, koszykarze-plecionkarze muszą mieć umiejętność utrzymania odpowiedniego napięcia gałązek, aby płotek był równomierny i trwały. Co jakiś czas należy użyć młotka, aby ubić splot.

Technika, precyzja i pomysłowość są kluczowe podczas tworzenia różnych wzorów i zdobień na płotku. Koszykarze-plecionkarze używają różnych technik, które są bardziej lub mniej pracochłonne. W zależności od upodobań i potrzeb. Wyplatanie płotka z wikliny przez koszykarzy-plecionkarzy to nie tylko umiejętność, ale także dziedzictwo kulturowe. Ta tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, przyczyniając się do zachowania rzemiosła i wspierając lokalne społeczności.

Jeżeli chciałbyś nauczyć się wyplatania z wikliny – zapraszamy na kursy w naszej szkole.

Bezpłatna nauka daje możliwość zdobycia nowego zawodu, ale także przynosi wiele nowych możliwości do wykorzystania w swoim ogrodzie…. i nie tylko.

Z pełną ofertą naszej szkoły zapoznaj się w zakładce www.zespollowicz.pl/zawody